NF22-BM3CY1
DigiKey Part Number
5055-NF22-BM3CY1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NF22-BM3CY1
Description
22mm PUSH BUTTON
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch DPST-NO/NC Standard, Illuminated Panel Mount, Front
Color - Actuator/Cap
Yellow
Series
Illumination Type, Color
LED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)
24 VDC
Termination Style
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout Dimensions
Circular - 22.30mm Dia
Circuit
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C
Switch Function
On-Mom, Off-Mom
Mechanical Life
1,000,000 Cycles
Current Rating (Amps)
3A (AC/DC)