NF22-BA2CW2
DigiKey Part Number
5055-NF22-BA2CW2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NF22-BA2CW2
Description
22mm PUSH BUTTON
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch 4PST-2NO/2NC Standard, Illuminated Panel Mount, Front
Category
Actuator Marking
No Marking
Mfr
Color - Actuator/Cap
White
Series
Illumination Type, Color
LED, White
Packaging
Bulk
Illumination Voltage (Nominal)
12 VDC
Part Status
Active
Termination Style
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Mounting Type
Panel Mount, Front
Ingress Protection
IP40
Type
Standard, Illuminated
Panel Cutout Dimensions
Circular - 22.30mm Dia
Circuit
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C
Switch Function
On-Off, Off-On
Mechanical Life
200,000 Cycles
Current Rating (Amps)
3A (AC/DC)