KSL30WS3-L3C-Y
DigiKey Part Number
5055-KSL30WS3-L3C-Y-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KSL30WS3-L3C-Y
Description
30mm SELECTOR SWITCH
Customer Reference
Detailed Description
Selector Switch 3 Position DPST-NO/NC 6A (AC), 3A (DC) 250 V Panel Mount
Category
Illumination
Illuminated
Manufacturer
KOINO
Illumination Type, Color
LED, Yellow
Series
Illumination Voltage (Nominal)
24 VDC
Packaging
Bulk
Mounting Type
Panel Mount
Part Status
Active
Termination Style
Screw Terminal
Type
Standard
Panel Cutout Dimensions
Circular - 25.20mm Dia
Circuit
DPST-NO/NC
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Number of Positions
3
Features
Bezel - Round, Yellow Knob
Switch Function
On-Off, Off-On
Operating Temperature
-25°C ~ 50°C
Current Rating (Amps)
6A (AC), 3A (DC)
Mechanical Life
500,000 Cycles
Voltage Rating - AC
250 V
Electrical Life
500,000 Cycles
Voltage Rating - DC
125 V