KSL30AK3-11
DigiKey Part Number
5055-KSL30AK3-11-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KSL30AK3-11
Description
30mm KEY SELECTOR SWITCH
Customer Reference
Detailed Description
Keylock Switch 3 Position DPST-NO/NC 6A (AC), 3A (DC) 250 VAC 125 VDC Panel Mount
Angle of Throw
45°
Packaging
Bulk
Contact Material
Copper Silver Alloy
Circuit
DPST-NO/NC
Termination Style
Screw Terminal
Number of Positions
3
Panel Cutout Dimensions
Circular - 25.00mm Dia
Switch Function
On-Mom, Off-Mom
Features
IP40
Contact Timing
Not Specified
Operating Temperature
-25°C ~ 50°C
Current Rating (Amps)
6A (AC), 3A (DC)
Depth Behind Flange
61.60mm
Voltage Rating - AC
250 V
Mechanical Life
500,000 Cycles
Voltage Rating - DC
125 V