KSL25WK3-11
DigiKey Part Number
5055-KSL25WK3-11-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KSL25WK3-11
Description
25mm SELECTOR SWITCH
Customer Reference
Detailed Description
Keylock Switch 3 Position DPST-NO/NC 6A (AC), 3A (DC) 250 VAC 125 VDC Panel Mount
Category
Voltage Rating - DC
125 V
Manufacturer
KOINO
Actuator Type
Flat Key
Series
Key Removable Positions
All
Packaging
Bulk
Angle of Throw
45°
Number of Positions
3
Panel Cutout Dimensions
Circular - 25.00mm Dia
Switch Function
On-Off, Off-On
Features
IP65
Current Rating (Amps)
6A (AC), 3A (DC)
Operating Temperature
-25°C ~ 50°C
Voltage Rating - AC
250 V