KSL25AS3-L2C-G
DigiKey Part Number
5055-KSL25AS3-L2C-G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KSL25AS3-L2C-G
Description
25mm SELECTOR SWITCH
Customer Reference
Detailed Description
Selector Switch 3 Position DPST-NO/NC 6A (AC), 3A (DC) 250 V Panel Mount
Illumination Type, Color
LED, Green
Series
Illumination Voltage (Nominal)
12 VDC
Panel Cutout Dimensions
Circular - 25.20mm Dia
Ingress Protection
IP40
Number of Positions
3
Features
Bezel - Round, Green Knob
Switch Function
On-Mom, Off-Mom
Operating Temperature
-25°C ~ 50°C
Current Rating (Amps)
6A (AC), 3A (DC)
Voltage Rating - AC
250 V
Voltage Rating - DC
125 V