KSL25AS2-L2C-G
DigiKey Part Number
5055-KSL25AS2-L2C-G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KSL25AS2-L2C-G
Description
25mm SELECTOR SWITCH
Customer Reference
Detailed Description
Selector Switch 2 Position DPST-NO/NC 6A (AC), 3A (DC) 250 V Panel Mount
Category
Illumination
Illuminated
Manufacturer
KOINO
Illumination Type, Color
LED, Green
Series
Illumination Voltage (Nominal)
12 VDC
Packaging
Bulk
Mounting Type
Panel Mount
Part Status
Active
Termination Style
Screw Terminal
Type
Standard
Panel Cutout Dimensions
Circular - 25.20mm Dia
Circuit
DPST-NO/NC
Ingress Protection
IP40
Number of Positions
2
Features
Bezel - Round, Green Knob
Switch Function
On-Mom, Off-Mom
Operating Temperature
-25°C ~ 50°C
Current Rating (Amps)
6A (AC), 3A (DC)
Mechanical Life
500,000 Cycles
Voltage Rating - AC
250 V
Electrical Life
500,000 Cycles
Voltage Rating - DC
125 V