KSL16RK3-2
DigiKey Part Number
5055-KSL16RK3-2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KSL16RK3-2
Description
16mm SELECTOR SWITCH
Customer Reference
Detailed Description
Keylock Switch 3 Position 4PST-2NO/2NC 3A (AC/DC) 250 VAC 24 VDC Panel Mount
Category
Actuator Type
Flat Key
Manufacturer
KOINO
Key Removable Positions
All
Series
Angle of Throw
45°
Packaging
Bulk
Mounting Type
Panel Mount
Part Status
Active
Termination Style
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Circuit
4PST-2NO/2NC
Panel Cutout Dimensions
Circular - 16.20mm Dia
Number of Positions
3
Features
IP40
Switch Function
On-Off, Off-On
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C
Current Rating (Amps)
3A (AC/DC)
Depth Behind Flange
31.50mm
Voltage Rating - AC
250 V
Mechanical Life
300,000 Cycles
Voltage Rating - DC
24 V