KPL16R-L2CR
DigiKey Part Number
5055-KPL16R-L2CR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KPL16R-L2CR
Description
LED PNL IND RED 24X18 QUICK CON
Customer Reference
Detailed Description
LED Panel Indicator Red 12V 20mA Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Category
Voltage
12V
Manufacturer
KOINO
Current
20mA
Series
Panel Cutout Shape
Round
Packaging
Bulk
Panel Cutout Dimensions
0.63" (16.00mm)
Part Status
Active
Lens Size
24.00mm x 18.00mm
Type
LED
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Lamp Color
Red
Termination Style
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)