KPB30WM-11-R
DigiKey Part Number
5055-KPB30WM-11-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KPB30WM-11-R
Description
30mm PUSH BUTTON
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch DPST-NO/NC Standard Panel Mount, Front
Category
Actuator Type
Round, Button, Flush
Mfr
Actuator Marking
No Marking
Series
Color - Actuator/Cap
Red
Packaging
Bulk
Termination Style
Screw Terminal
Part Status
Active
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Mounting Type
Panel Mount, Front
Panel Cutout Dimensions
Circular - 30.20mm Dia
Type
Standard
Operating Temperature
-25°C ~ 50°C
Circuit
Mechanical Life
3,000,000 Cycles
Switch Function
On-Mom, Off-Mom
Electrical Life
500,000 Cycles
Current Rating (Amps)
6A (AC/DC)