KPB25WEP-22-R
DigiKey Part Number
5055-KPB25WEP-22-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KPB25WEP-22-R
Description
SWITCH E-STOP PULL RESET 5A 250V
Customer Reference
Detailed Description
Emergency Stop Switch 4PST-2NO/2NC Panel Mount, Front
Category
Switch Function
Off-On
Manufacturer
KOINO
Current Rating (Amps)
5A (AC), 3A (DC)
Series
Voltage Rating - AC
250 V
Packaging
Bulk
Voltage Rating - DC
125 V
Panel Cutout Dimensions
Circular - 25.00mm Dia
Screw Terminal
Reset Operation
Pull
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Circuit
4PST-2NO/2NC
Operating Temperature
-25°C ~ 50°C