KPB25WAT-11-Y
DigiKey Part Number
5055-KPB25WAT-11-Y-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KPB25WAT-11-Y
Description
25mm PUSH BUTTON
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch DPST-NO/NC Standard Panel Mount, Front
Category
Actuator Type
Round, Button, Flush
Mfr
Actuator Marking
No Marking
Series
Color - Actuator/Cap
Yellow
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Panel Cutout Dimensions
Circular - 25.20mm Dia
Type
Standard
Operating Temperature
-25°C ~ 50°C
Circuit
Mechanical Life
1,000,000 Cycles
Switch Function
On-Off, Off-On
Electrical Life
500,000 Cycles
Current Rating (Amps)
6A (AC/DC)