KPB25MS-11-R
DigiKey Part Number
5055-KPB25MS-11-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KPB25MS-11-R
Description
25mm PUSH BUTTON
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch DPST-NO/NC Standard Panel Mount, Front
Category
Actuator Type
Rectangular, Button, Flush
Mfr
Actuator Marking
No Marking
Series
Color - Actuator/Cap
Red
Ingress Protection
IP40
Panel Cutout Dimensions
Circular - 25.20mm Dia
Type
Standard
Operating Temperature
-25°C ~ 50°C
Circuit
Mechanical Life
500,000 Cycles
Switch Function
On-Mom, Off-Mom
Electrical Life
500,000 Cycles
Current Rating (Amps)
6A (AC/DC)