KPB25ER-11-R
DigiKey Part Number
5055-KPB25ER-11-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KPB25ER-11-R
Description
SWITCH ESTOP TWIST RESET 5A 250V
Customer Reference
Detailed Description
Emergency Stop Switch SPST-NO + SPST-NC Panel Mount, Front
Category
Switch Function
Off-On
Manufacturer
KOINO
Current Rating (Amps)
5A (AC), 3A (DC)
Series
Voltage Rating - AC
250 V
Packaging
Bulk
Voltage Rating - DC
125 V
Part Status
Active
Panel Cutout Dimensions
Circular - 25.00mm Dia
Mounting Type
Panel Mount, Front
Termination Style
Screw Terminal
Reset Operation
Twist
Ingress Protection
IP40
Circuit
SPST-NO + SPST-NC
Operating Temperature
-25°C ~ 50°C