KPB25EM-11-Y
DigiKey Part Number
5055-KPB25EM-11-Y-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KPB25EM-11-Y
Description
SWITCH E-STOP 5A 250V
Customer Reference
Detailed Description
Emergency Stop Switch SPST-NO + SPST-NC Panel Mount, Front
Category
Current Rating (Amps)
5A (AC), 3A (DC)
Manufacturer
KOINO
Voltage Rating - AC
250 V
Series
Voltage Rating - DC
125 V
Panel Cutout Dimensions
Circular - 25.00mm Dia
Ingress Protection
IP40
Circuit
SPST-NO + SPST-NC
Operating Temperature
-25°C ~ 50°C