KPB25EA-22-R
DigiKey Part Number
5055-KPB25EA-22-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KPB25EA-22-R
Description
SWITCH E-STOP 5A 250V
Customer Reference
Detailed Description
Emergency Stop Switch 4PST-2NO/2NC Panel Mount, Front
Category
Current Rating (Amps)
5A (AC), 3A (DC)
Manufacturer
KOINO
Voltage Rating - AC
250 V
Series
Voltage Rating - DC
125 V
Packaging
Bulk
Panel Cutout Dimensions
Circular - 25.00mm Dia
Part Status
Active
Termination Style
Screw Terminal
Mounting Type
Panel Mount, Front
Ingress Protection
IP40
Circuit
4PST-2NO/2NC
Operating Temperature
-25°C ~ 50°C