KPB16SM-R2
DigiKey Part Number
5055-KPB16SM-R2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KPB16SM-R2
Description
16mm PUSH BUTTON
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch 4PST-2NO/2NC Standard Panel Mount, Front
Category
Voltage Rating - DC
250 V
Mfr
Actuator Type
Square, Button
Series
Actuator Marking
No Marking
Packaging
Bulk
Color - Actuator/Cap
Red
Part Status
Active
Termination Style
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Mounting Type
Panel Mount, Front
Ingress Protection
IP40
Type
Standard
Panel Cutout Dimensions
Circular - 16.20mm Dia
Circuit
Operating Temperature
-15°C ~ 60°C
Switch Function
On-Mom, Off-Mom
Mechanical Life
500,000 Cycles
Current Rating (Amps)
3A (AC), 270mA (DC)
Electrical Life
100,000 Cycles
Voltage Rating - AC
250 V