KH-65350-R-2P
DigiKey Part Number
5055-KH-65350-R-2P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KH-65350-R-2P
Detailed Description
2 Circuit 2.244" (57.00mm) Barrier Block Connector Screws
Category
Wire Gauge
4/0 AWG
Number of Wire Entries
4
Pitch
2.244" (57.00mm)
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Current Rating (Amps)
350A
Voltage Rating
600V