KH-65200-R-4P
DigiKey Part Number
5055-KH-65200-R-4P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KH-65200-R-4P
Detailed Description
4 Circuit 1.299" (33.00mm) Barrier Block Connector Screws
Category
Wire Gauge
4/0 AWG
Number of Circuits
4
Number of Wire Entries
8
Pitch
1.299" (33.00mm)
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Current Rating (Amps)
200A
Voltage Rating
600V