KH-65100-R-3P
DigiKey Part Number
5055-KH-65100-R-3P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KH-65100-R-3P
Description
PANEL/RAIL MOUNTED TERMINAL BLOC
Customer Reference
Detailed Description
3 Circuit 0.945" (24.00mm) Barrier Block Connector Screws
Category
Wire Gauge
1/0 AWG
Manufacturer
KOINO
Top Termination
Screws
Series
Bottom Termination
Closed
Packaging
Bulk
Barrier Type
2 Wall (Dual)
Part Status
Active
Color
Black
Terminal Block Type
Barrier Block
Terminal Screw Material
Steel, Galvanized
Number of Circuits
3
Terminal Screw Finish
Nickel
Number of Wire Entries
6
Mounting Type
DIN Rail
Pitch
0.945" (24.00mm)
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Number of Rows
2
Material - Insulation
Polyphenylene Oxide (PPO)
Current Rating (Amps)
100A
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Voltage Rating
600V