KH-511TL-12V-R
DigiKey Part Number
5055-KH-511TL-12V-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KH-511TL-12V-R
Description
25mm 1NO 1NC Push button switch
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch DPST-NO/NC Illuminated Panel Mount
Category
Voltage Rating - AC
250 V
Mfr
Voltage Rating - DC
250 V
Series
Actuator Type
Round, Button
Packaging
Bulk
Color - Actuator/Cap
Red
Part Status
Active
Illumination Type, Color
Incandescent
Mounting Type
Panel Mount
Illumination Voltage (Nominal)
12 VAC/DC
Type
Illuminated
Termination Style
Screw Terminal
Circuit
Ingress Protection
IP40
Switch Function
On-Mom, Off-Mom
Panel Cutout Dimensions
Circular - 25.20mm Dia
Current Rating (Amps)
3A (AC), 270mA (DC)