KEPB16ER-R2A
DigiKey Part Number
5055-KEPB16ER-R2A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KEPB16ER-R2A
Description
SWITCH ESTOP TWIST RESET 3A 250V
Customer Reference
Detailed Description
Emergency Stop Switch DPST-NO Panel Mount, Front
Category
Switch Function
Off-On
Manufacturer
KOINO
Current Rating (Amps)
3A (AC)
Series
Voltage Rating - AC
250 V
Packaging
Bulk
Panel Cutout Dimensions
Circular - 16.00mm Dia
Part Status
Active
Termination Style
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Mounting Type
Panel Mount, Front
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Reset Operation
Twist
Operating Temperature
-15°C ~ 50°C