KBL30WMP-L2A-R
DigiKey Part Number
5055-KBL30WMP-L2A-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KBL30WMP-L2A-R
Description
30mm PUSH BUTTON
Illumination Voltage (Nominal)
220 VAC
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Circular - 30.00mm Dia
Switch Function
On-Mom, Off-Mom
Operating Temperature
-25°C ~ 50°C
Current Rating (Amps)
6A (AC/DC)
Voltage Rating - AC
250 V
Voltage Rating - DC
250 V