KBL30AP-L3A-R
DigiKey Part Number
5055-KBL30AP-L3A-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KBL30AP-L3A-R
Description
30mm PUSH BUTTON
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch DPST-NO/NC Standard, Illuminated Panel Mount, Front
Category
Actuator Type
Round, Button
Mfr
Actuator Marking
No Marking
Series
Color - Actuator/Cap
Red
Packaging
Bulk
Illumination Type, Color
LED, Red
Part Status
Active
Illumination Voltage (Nominal)
230 VAC
Mounting Type
Panel Mount, Front
Termination Style
Screw Terminal
Type
Standard, Illuminated
Ingress Protection
IP40
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Circular - 30.00mm Dia
Switch Function
On-Off
Operating Temperature
-25°C ~ 50°C
Current Rating (Amps)
6A (AC/DC)
Mechanical Life
1,000,000 Cycles
Voltage Rating - AC
250 V
Electrical Life
500,000 Cycles
Voltage Rating - DC
250 V