KBL25WAT-L3A-R
DigiKey Part Number
5055-KBL25WAT-L3A-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KBL25WAT-L3A-R
Description
25mm PUSH BUTTON
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch DPST-NO/NC Standard, Illuminated Panel Mount, Front
Category
Actuator Type
Round, Button
Mfr
Actuator Marking
No Marking
Series
Color - Actuator/Cap
Red
Illumination Type, Color
LED, Red
Illumination Voltage (Nominal)
230 VAC
Termination Style
Screw Terminal
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Circular - 30.00mm Dia
Switch Function
On-Off
Operating Temperature
-25°C ~ 50°C
Current Rating (Amps)
6A (AC/DC)
Mechanical Life
1,000,000 Cycles
Voltage Rating - AC
250 V
Electrical Life
500,000 Cycles
Voltage Rating - DC
250 V