KBL16SAT-L2CW1
DigiKey Part Number
5055-KBL16SAT-L2CW1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KBL16SAT-L2CW1
Description
16mm PUSH BUTTON
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch DPST-NO/NC Standard, Illuminated Panel Mount, Front
Category
Actuator Type
Square, Button
Mfr
Color - Actuator/Cap
White
Illumination Type, Color
LED, White
Illumination Voltage (Nominal)
12 VDC
Termination Style
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection
IP40
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Circular - 16.00mm Dia
Switch Function
On-Off
Operating Temperature
-15°C ~ 60°C
Current Rating (Amps)
3A (AC)