KBL16RAT-L3CW2
DigiKey Part Number
5055-KBL16RAT-L3CW2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KBL16RAT-L3CW2
Description
16mm PUSH BUTTON
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch 4PST-2NO/2NC Standard, Illuminated Panel Mount, Front
Category
Actuator Type
Rectangular, Button
Mfr
Color - Actuator/Cap
White
Packaging
Bulk
Illumination Type, Color
LED, White
Part Status
Active
Illumination Voltage (Nominal)
24 VDC
Mounting Type
Panel Mount, Front
Termination Style
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Type
Standard, Illuminated
Ingress Protection
IP40
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Circular - 16.00mm Dia
Switch Function
On-Mom, Off-Mom
Operating Temperature
-15°C ~ 60°C
Current Rating (Amps)
3A (AC)