WK73S2BTTD2R26F
DigiKey Part Number
2019-WK73S2BTTD2R26FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WK73S2BTTD2R26F
Description
RES 2.26 OHM 1% 3/4W 1206
Detailed Description
2.26 Ohms ±1% 0.75W, 3/4W Chip Resistor Wide 1206 (3216 Metric), 0612 Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
WK73S2BTTD2R26F Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Size / Dimension
0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)