WK73S2ATTD8R2J
DigiKey Part Number
2019-WK73S2ATTD8R2JTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WK73S2ATTD8R2J
Description
RES 8.2 OHM 5% 1W 805
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8.2 Ohms ±5% 1W Chip Resistor Wide 0805 (2012 Metric), 0508 Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WK73S2ATTD8R2J Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Wide 0805 (2012 Metric), 0508
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)