WK73R2HTTE90R9F
DigiKey Part Number
2019-WK73R2HTTE90R9FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WK73R2HTTE90R9F
Description
RES 90.9 OHM 1% 1W 2010
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
90.9 Ohms ±1% 1W Chip Resistor Wide 2010 (5025 Metric), 1020 Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
WK73R2HTTE90R9F Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
Wide 2010 (5025 Metric), 1020
Part Status
Active
Size / Dimension
0.098" L x 0.197" W (2.50mm x 5.00mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)