WK73R2BTTD90R9F
DigiKey Part Number
2019-WK73R2BTTD90R9FTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-WK73R2BTTD90R9FCT-ND - Cut Tape (CT)
2019-WK73R2BTTD90R9FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WK73R2BTTD90R9F
Description
RES 90.9 OHM 1% 1W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
90.9 Ohms ±1% 1W Chip Resistor Wide 1206 (3216 Metric), 0612 Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
WK73R2BTTD90R9F Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Part Status
Active
Size / Dimension
0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)