WK73R2BTTD49R9D
DigiKey Part Number
2019-WK73R2BTTD49R9DTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-WK73R2BTTD49R9DCT-ND - Cut Tape (CT)
2019-WK73R2BTTD49R9DDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WK73R2BTTD49R9D
Description
RES 49.9 OHM 0.5% 1W 1206
Detailed Description
49.9 Ohms ±0.5% 1W Chip Resistor Wide 1206 (3216 Metric), 0612 Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
WK73R2BTTD49R9D Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)