WK73R2BTTD15R8F
DigiKey Part Number
2019-WK73R2BTTD15R8FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WK73R2BTTD15R8F
Description
RES 15.8 OHM 1% 1W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15.8 Ohms ±1% 1W Chip Resistor Wide 1206 (3216 Metric), 0612 Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
WK73R2BTTD15R8F Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Part Status
Active
Size / Dimension
0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)