WK73R2ATTD2102F
DigiKey Part Number
2019-WK73R2ATTD2102FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WK73R2ATTD2102F
Description
RES 21K OHM 1% 3/4W 805
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
21 kOhms ±1% 0.75W, 3/4W Chip Resistor Wide 0805 (2012 Metric), 0508 Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
WK73R2ATTD2102F Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
Wide 0805 (2012 Metric), 0508
Size / Dimension
0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)