WK73R1JTTD44R2F
DigiKey Part Number
2019-WK73R1JTTD44R2FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WK73R1JTTD44R2F
Description
RES 44.2 OHM 1% 1/2W 603
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
44.2 Ohms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor Wide 0603 (1608 Metric), 0306 Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
WK73R1JTTD44R2F Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
Wide 0603 (1608 Metric), 0306
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)