WK73R1ETTP301J
DigiKey Part Number
2019-WK73R1ETTP301JTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WK73R1ETTP301J
Description
RES 300 OHM 5% 1/3W 402
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
300 Ohms ±5% 0.333W, 1/3W Chip Resistor Wide 0402 (1005 Metric), 0204 Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
WK73R1ETTP301J Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
Wide 0402 (1005 Metric), 0204
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)