WK73R1ETTP2672F
DigiKey Part Number
2019-WK73R1ETTP2672FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WK73R1ETTP2672F
Description
RES 26.7K OHM 1% 1/3W 402
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26.7 kOhms ±1% 0.333W, 1/3W Chip Resistor Wide 0402 (1005 Metric), 0204 Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
WK73R1ETTP2672F Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
Wide 0402 (1005 Metric), 0204
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)