UR73V2ATTD50L0F
DigiKey Part Number
2019-UR73V2ATTD50L0FTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-UR73V2ATTD50L0FCT-ND - Cut Tape (CT)
2019-UR73V2ATTD50L0FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UR73V2ATTD50L0F
Description
RES 50M OHM 1% 1/2W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UR73V2ATTD50L0F Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)