TLRH3AWTTER180F
DigiKey Part Number
2019-TLRH3AWTTER180FTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-TLRH3AWTTER180FCT-ND - Cut Tape (CT)
2019-TLRH3AWTTER180FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TLRH3AWTTER180F
Description
RES 0.18 OHM 1% 2W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
180 mOhms ±1% 2W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Metal Element
EDA/CAD Models
TLRH3AWTTER180F Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)