SR732ETTDR68J
DigiKey Part Number
2019-SR732ETTDR68JTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-SR732ETTDR68JCT-ND - Cut Tape (CT)
2019-SR732ETTDR68JDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR732ETTDR68J
Description
RES 0.68 OHM 5% 1/2W 1210
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 mOhms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Thick Film
EDA/CAD Models
SR732ETTDR68J Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.102" W (3.20mm x 2.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)