SR732BTTD2R61D
DigiKey Part Number
2019-SR732BTTD2R61DTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR732BTTD2R61D
Description
CURRENT SENSE RESISTOR
Detailed Description
2.61 Ohms ±0.5% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SR732BTTD2R61D Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)