SR732ATTER158F
DigiKey Part Number
2019-SR732ATTER158FTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-SR732ATTER158FCT-ND - Cut Tape (CT)
2019-SR732ATTER158FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR732ATTER158F
Description
RESISTOR
Detailed Description
158 mOhms ±1% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Thick Film
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)