SR732ATTD4R53D
DigiKey Part Number
2019-SR732ATTD4R53DTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR732ATTD4R53D
Description
CURRENT SENSE RESISTOR
Detailed Description
4.53 Ohms ±0.5% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SR732ATTD4R53D Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)