SR732ARTTDR180F
DigiKey Part Number
2019-SR732ARTTDR180FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR732ARTTDR180F
Description
RES 180M OHM 1% 1/3W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
180 mOhms ±1% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SR732ARTTDR180F Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)