SR731HTTC9R10F
DigiKey Part Number
2019-SR731HTTC9R10FTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-SR731HTTC9R10FCT-ND - Cut Tape (CT)
2019-SR731HTTC9R10FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR731HTTC9R10F
Detailed Description
9.1 Ohms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
SR731HTTC9R10F Models
Temperature Coefficient
0/ +400ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)