SR731ETTPR120F
DigiKey Part Number
2019-SR731ETTPR120FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR731ETTPR120F
Description
CURRENT SENSE RESISTOR
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 mOhms ±1% 0.167W, 1/6W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
SR731ETTPR120F Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±500ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)