SR731ERTTP3R00F
DigiKey Part Number
2019-SR731ERTTP3R00FTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-SR731ERTTP3R00FCT-ND - Cut Tape (CT)
2019-SR731ERTTP3R00FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR731ERTTP3R00F
Description
RES 3 OHM 1% 1/6W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Ohms ±1% 0.167W, 1/6W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SR731ERTTP3R00F Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)