SPR1CT52R1002F
DigiKey Part Number
2019-SPR1CT52R1002FTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-SPR1CT52R1002FCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPR1CT52R1002F
Description
RESISTOR
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms ±1% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Carbon Film
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Proof, Safety
Series
Temperature Coefficient
±350ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)