SLR1TTE1R74F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KOA Speer Electronics, Inc.
In Stock: 0
Datasheet
1.74 Ohms ±1% 1W Chip Resistor 2512 J-Lead Automotive AEC-Q200 Thick Film
SLR1TTE1R74F
DigiKey Part Number
2019-SLR1TTE1R74FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLR1TTE1R74F
Detailed Description
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 180°C
Size / Dimension
0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)