SLR1TTE152J
DigiKey Part Number
2019-SLR1TTE152JTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLR1TTE152J
Description
SLR SMD-RESISTOR CURRENT SENSE
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 kOhms ±5% 1W Chip Resistor 2512 J-Lead Automotive AEC-Q200 Thick Film
Category
Composition
Mfr
Features
Automotive AEC-Q200
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 180°C
Part Status
Active
Package / Case
2512 J-Lead
Resistance
Size / Dimension
0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)